Rendkívüli bemutatóóra

2021. május 30.
A „Határtalanul 2020/21 programban egyik vállalásunkban a Magyarság Házával való kapcsolattartást jelöltük meg.

Ennek keretében Tóth Péter Lóránd tartott iskolánkban a 7. évfolyam számára egy rendkívüli irodalomórát Radnóti Miklós életéről.

Az órát az előadó a Töredék című vers elszavalásával kezdte, amikor bevonult. Már ekkor mozdulatlanná vált a levegő, éreztük, ma nem mindennapi élményben lesz részünk, amit nehéz szavakba önteni. Képzeletben együtt meneteltünk a költővel a bori lágertől az abdai tömegsírig, átélve mindazokat a borzalmakat, amelyeket zsidó munkaszolgálatosként kellett átélnie. Soha nem szabad többet az embernek úgy „elaljasulnia, hogy „kéjjel öljön, ne csak parancsra”- állapítottuk meg levonva a tanulságot. Az előadó saját maga végiggyalogolta azt a kb. 850 kilométert, amelyet a költő társaival kénytelen volt megtenni, miközben hajtották, terelték őket. Erről az útról készült egy dokumentumfilm-sorozat  „Radnóti nyomában” címmel. Ebből láthattunk pár részletet az előadás második felében.

A tanulók és a felügyelő pedagógusok egy nem mindennapi élménnyel gazdagodtak.